سایت تبلیغاتی اسکینر

با 09124269310 تماس بگیرید

همایش فرمانداران و بخشداران فارس ویژه انتخابات برگزار شد

به گزارش ایسنا، سیدمحمدعلی افشانی استاندار فارس در همایش فرمانداران و بخشداران گفت: تقویت نهادهای اجتماعی وظیفه مدیریتی، ملی و دینی ما محسوب می‌شود به‌ویژه در فارس که استانی مذهبی، فرهنگی و ادبی، با گذشته‌ای درخشان است.

افشانی افزود: در طول تاریخ و تا امروز که همه در نظام جمهوری اسلامی خدمت می‌کنند رعایت حقوق مردم، حقوق شهروندی و حقوق انسان‌ها دارای اهمیت بوده است.

او با بیان این‌که شکل‌گیری نهادهای اجتماعی بخشی از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، گفت: اگر در حوزه محیط زیست یک نهاد قدرتمند داشته باشیم، به طور طبیعی سرمایه‌های آینده کشور برای تامین منافع یک گروه خاص فنا و فدا نخواهد شد.

استاندار فارس با اشاره به پیگیری موضوع محله محوری برای مبارزه با اعتیاد و سایر ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی، گفت: یکی از محلات شیراز جزو مناطق مشکل دار است و وضعیت ناهنجاری دارد؛ ساماندهی این موضوع را به مجموعه ورزش و جوانان واگذار کردیم. چند گروه از جوانان وارد شده و با تشکیل سازمان بین مردم فعالیت می‌کنند و یقین دارم که با همین جوان‌ها، بدون هزینه زیاد تا دو سال آینده، چهره این محله تغییر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

او با تصریح این‌که تنها راه واگذاری کار مردم به مردم و تقویت نهادهای اجتماعی است، یکی از نهادهای اجتماعی که باید به خوبی تقویت شوند را احزاب دانست و گفت: فرمانداران و بخشداران باید برای تقویت احزاب کار کنند؛ خصوصا احزابی که می‌توانند در لایه‌های اجتماعی نفوذ کنند و گستردگی خوبی را بین اقشار و طبقات اجتماعی داشته باشند.

افشانی تصریح کرد: البته اینکه حزب درست کنیم، نه تنها در راستای تقویت احزاب نیست بلکه در جهت مقابله با آن است. زیرا احزاب بسیار، مانع جا افتادن حزب در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در انتخابات گذشته، انتخابات خوبی را برگزار کردیم و امیدواریم در انتخابات پیش رو وضعتی بهتر از گذشته داشته باشیم و انتخاباتی را برگزار کنیم که اعتباری که استان کسب کرد افزایش پیدا کند.

استاندار فارس با بیان این که در انتخابات گذشته میزان مشارکت در سطح کشور حدود 63 درصد و میزان مشارکت مردم فارس 65 درصد و بالاتر از متوسط کشور بوده است، گفت: در عین گستردگی استان، در انتخابات گذشته هیچ مساله امنیتی نداشتیم و فردای انتخابات، تقریبا در هیچ شهرستانی مشکل نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه استان فارس دارای 84 بخش و 29 شهرستان است و انتخابات شوراها در این استان در دو هزار و 266 روستا و 104 شهر برگزار می‌شود، گفت: انتخابات پیش رو بسیار متفاوت از انتخابات گذشته است؛ زیرا هم انتخابات مهم ریاست جمهوری را برگزار می‌کنیم که یک انتخاب ملی محسوب می‌شود و اهمیت خاص ریاست جمهوری بر هیچ کس پوشیده نیست و هم انتخابات شوراها را داریم که به دلیل گستردگی کار اهمیت بالایی دارد.

افشانی با اشاره به اینکه متاسفانه احزاب در کشور ما قدرتمند نشده و به خوبی شکل نگرفته و حمایت نشده‌اند، گفت: این مساله باعث شده که مسائل قومی و فامیلی جایگزین شود و این موضوع مشکلاتی را برای ما ایجاد خواهد کرد چرا که تعداد روستاها و تعداد داوطلبان زیاد است.

وی تاکید کرد: اولین کاری که فرمانداران و بخشداران باید انجام دهند این است که به قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها مسلط باشند.

استاندار فارس تصریح کرد: دلیل اصلی اینکه در انتخابات اخیر در کشور و خصوصاً فارس مشکلی ایجاد نشد، تسلط مجریان انتخابات بر قانون بود و از سوی دیگر اعضای هیات نظارت هم وقتی که می‌دیدند مجریان بر قانون احاطه دارند با آنها همکاری می‌کردند.

افشانی تصریح کرد: اگر وزارت کشور هم از فرمانداران و بخشدران امتحان نگیرد ما در استان فارس در زمینه تسلط بر قانون انتخابات امتحان خواهیم گرفت تا با تسلط به قانون، هزینه‌های بعدی کاهش یابد.

وی با بیان این که مشارکت مردم با تشویق و ترغیب ممکن است کمی افزایش پیدا کند، اظهار داشت: تنها زمانی مشارکت مردم افزایش می‌یابد که مردم احساس کنند دارای حقوق شهروندی هستند.

استاندار فارس با اشاره به این که میان ساکن و شهروند تفاوت وجود دارد، ادامه داد: ساکن حق سکونت دارد اما شهروند حق حکومت دارد؛ و وقتی می‌گوییم حقوق شهروندی یعنی هر شهروندی می‌تواند حاکم باشد، می‌تواند مدیر باشد و در اداره امور روستا، شهر، استان و کشورش نقش اول داشته باشد.

افشانی افزود: با رعایت حقوق شهروندی و این که مردم اعتماد کنند که حق رای دارند و می‌توانند به معنای واقعی کلمه در اداره امور دخالت کنند، هم مشارکت‌شان افزایش می‌یابد و هم در سایر بخش‌ها تلاش بیشتری خواهند داشت.

وی با اشاره به این که نماد رعایت حقوق شهروندی قدرت انتخاب مردم است، گفت: به هر میزان که قدرت انتخاب مردم افزایش پیدا کند به همان میزان مردم برای اداره امور خودشان، مشارکت می‌کنند.

استاندار فارس با بیان این که اگر قانون حاکم شود مردم احساس می‌کنند که عدالت در مورد آنها اجرا می‌شود، ادامه داد: آنچه که مردم همیشه به دلیل آن در رنج هستند، تبعیض است و این نیز زمانی ایجاد می‌شود که قانون کنار گذاشته شده یا عده‌ای به میل خود قانون را تفسیر کنند و حقوق دیگران را رعایت نکنند.

استاندار فارس تاکید دارد که فرمانداران و بخشداران از امنیتی شدن فضای انتخابات در تمام سطوح روستا، بخش، جلوگیری کنند، افزود: در یک فضای آرام که آرامش حاکم باشد مردم انتخاب بهتری خواهند داشت و در فضای ناامن و فضایی که آشفته باشد انتخاب مردم حتما دچار خدشه خواهد بود.

انتهای پیام

Let’s block ads! (Why?)

Copyright © 2019 سایت تبلیغاتی اسکینر